Motorizmus 18. ledna 2018   07:07  |  Lubo Sulko

Rely Dakar: V kategórii motocyklov lídrom stále Walkner, zmena na čele medzi kamiónmi

Matthias Walkner / AP Photo/Ricardo Mazalan
Víťazom stredajšej jedenástej etapy na 40. ročníku vytrvalostných púštnych pretekov Rely Dakar sa v kategórii motocyklistov stal Austrálčan Toby Price, dovedna 280 km meraných úsekov z Belénu do bivaku vo Fiambalá zvládol za 4:01:33 h.

O 98 sekúnd za ním zaostal Argentínčan Kevin Benavides, tretí Francúz Antoine Méo dosiahol o 6:31 min horší čas. Víťaz utorkovej desiatej etapy a líder hodnotenia Matthias Walkner z Rakúska obsadil v stredu piatu priečku s mankom 11:01 min na víťaza.

Do etapy už nezasiahol slovenský motocyklista Štefan Svitko, ktorý pre neutíchajúce bolesti v hornej časti tela odstúpil z podujatia. Vicešampión z roku 2016 sa zranil pri páde v utorkovej 10. etape. Svitko mal problémy s kľúčnou kosťou. Tridsaťpäťročný slovenský jazdec bol na priebežnom ôsmom mieste v celkovej klasifikácii, v deviatej účasti nedokončil preteky tretíkrát. "Asi 20 km pred prvou časťou utorkovej špeciálky som mal strašný pád, koplo ma to a preletel som cez motorku. Nebolo to vyznačené ani v roadbooku, bavili sme sa o tom aj s Van Bevernom a Walknerom, tiež tam mali problémy," uviedol Žaškovčan Štefan Svitko.

Von z hry o prvenstvo je po strede Španiel Joan Barreda, ktorý z pozície druhého muža klasifikácie motocyklistov odstúpil počas stredajšej etapy. Na druhú priečku sa posunul spomenutý domáci jazdec Kevin Benavides a na tretiu pozíciu poskočil stredajší víťaz Toby Price.

V kategórii automobilov vedie Španiel Carlos Sainz pred Francúzom Stéphanom Peterhanselom, tretí je Nasser Al-Attiyah z Kataru. Víťaz stredajšej 11. etapy Holanďan Bernhard ten Brinke je stále piaty. Lídrom medzi štvorkolkami je naďalej Čiľan Ignacio Casale, Nicolás Cavigliasso z Argentíny v stredu zopakoval utorkový etapový triumf a v celkovej klasifikácii sa posunul na druhý stupienok. Zmena na čele nastala v kategórii kamiónov. Pred stredou mal síce Rus Eduard Nikolajev náskok takmer 25 minút na Federica Villagru z Argentíny, aktuálne však už zaostáva viac ako minútu. Nový líder Villagra pritom má na svojom konte pätnásťminútovú penalizáciu. Víťazstvo v 11. etape si pripísal Bielorus Sergej Viazovič. V SxS naďalej kraľuje Brazílčan Reinaldo Varela

Vo štvrtok čaká motocyklistov a štvorkolkárov ďalšia maratónska etapa. Absolvujú spolu 722 kilometrov, z toho bude 375 kilometrov meraných úsekov. Posádky automobilov a kamiónov majú na 791 km naplánovaných 522 km meraných úsekov.

Ďalšie články
Reklama
Reklama