Motorizmus 11. ledna 2018   06:23  |  Lubo Sulko

Rely Dakar: Svitko v 5. etape na 13. mieste, celkovo zostal jedenásty

Štefan Svitko / SITA
Slovenský motocyklista Štefan Svitko obsadil v stredajšej piatej etape na 40. ročníku púštnych pretekov Rely Dakar 13. miesto. Tridsaťpäťročný člen tímu Slovnaft Rally Team jazdiaci na stroji KTM zvládol prejsť 266 km dlhý meraný úsek zo San Juanu de Marcona do Arequipy v Peru za 3:44:49 h.

Etapu jasne ovládol Španiel Joan Barreda, ktorý triumfoval časom 3:19:42 h a pripísal si druhé tohtoročné víťazstvo. Celkovo má Barreda na konte už 20 víťazných etáp na Dakare, čo ho radí na 6. pozíciu v historickom rebríčku motocyklistov. Na druhej priečke skončil Rakúšan Matthias Walkner s mankom 10:26 min, tretí najlepší čas zaznamenal Argentínčan Kevin Benavides, ktorý za Barredom zaostal o 12:20 min. Svitko na víťaza stratil 25:07 min.

"Dnešná etapa pre mňa dopadla dosť zle, asi sedemkrát som spadol, boli to síce menšie pády, ale neviem sa toho zbaviť. Za päť dní som padol asi 20-krát, čo sa mi ešte nestalo. Horšie je to, že som spravil dve navigačné chyby a tam som stratil veľa času. Je to bieda. Do konca však zostáva ešte deväť etáp a nič nie je rozhodnuté," komentoval Svitko na videozázname na facebooku.

Lídrom priebežného celkového poradia zostal Francúz Adrien van Beveren, pred druhým Benavidesom má však len minútový náskok. Tretí Walkner zaostáva o 1:14 min. Stredajší víťaz Barreda si polepšil až o deväť pozícii a patrí mu štvrté miesto s odstupom 7:33 min na Van Beverena. Štefan Svitko si udržal 11. priečku, na vedúceho pretekára stráca 26:22 min.

Čiľan Ignacio Casale prišiel v kategórii štvorkoliek o svojho veľkého súpera v boji o titul. Po nehode sa musel vzdať ruský obhajca prvenstva Sergej Kariakin, ktorý bol dovtedy druhý za Casalem o 25:30 min. Čilský víťaz Dakaru 2014 skončil v stredu na druhom mieste a momentálne vedie pred Peruáncom Alexisom Hernándezom s náskokom 40:13 min. Stredajšiu etapu vyhral argentínsky nováčik Nicolás Cavigliasso.

V kategórii automobilov sa radoval z etapového víťazstva Stéphane Peterhansel. Legendárny 13-násobný víťaz Dakaru si tým upevnil vedenie, pred španielskym tímovým kolegom z Peugeotu Carlosom Sainzom má náskok 31:16 min. Na tretej priečke figuruje Holanďan Bernhard ten Brinke s veľkou stratou 1:15:16 h. Po Cyrilovi Despresovi prišiel o akékoľvek šance na triumf aj ďalší z Francúzov vo farbách Peugeotu Sébastien Loeb. Deväťnásobný majster sveta v rely sa takmer na tri hodiny zasekol v dunách a napokon odstúpil pre zranenie spolujazdca Daniela Elenu.

Tretie etapové tohtoročné víťazstvo dosiahol Eduard Nikolajev a upevnil si pozíciu vedúceho muža klasifikácie kamionistov. Ruský úradujúci šampión má momentálne pred Argentínčanom Federicom Villagrom pohodlný náskok 58:05 min, tretí Sergej Viazovič z Bieloruska zaostáva už o 2:28:46 h. Štvrtková šiesta etapa zavedie pretekárov z Peru do Bolívie. Tentoraz ich nebude trápiť piesok, ale nadmorská výška. Jazdci na 313 km dlhom meranom úseku z Arequipy do La Paz budú prechádzať aj popri jazere Titicaca.

Ďalšie články
Reklama
Reklama