Cyklistika 21. ledna 2018   21:12  |  Lubo Sulko

Peter Sagan: Pre mňa vydarené preteky! S Austráliou sa rozlúčil 3. miestom a zeleným dresom

Peter Sagan / SITA
Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe skončil tretí v záverečnej šiestej etape 20. ročníka pretekov Tour Down Under, úvodného podujatia prestížnej série WorldTour v sezóne 2018 v Južnej Austrálii.

Sagan sa v záverečnom šprinte 90 km dlhého kritéria so štartom aj cieľom v Adelaide musel skloniť pred Nemcom Andrém Greipelom a Austrálčanom Calebom Ewanom. Celkovým víťazom sa stal Juhoafričan Daryl Impey z tímu Mitchelton-Scott, ktorý sa ako 33-ročný dočkal najväčšieho úspechu v kariére. Rovnaký čas ako víťaz dosiahol aj Austrálčan Richie Porte (BMC Racing), ale Juhoafričan mal lepší súčet všetkých umiestnení v etapách. So 16-sekundovým mankom skončil tretí Holanďan Tom-Jelte Slagter (Dimension Data). Sagan skončil celkovo na 32. mieste s odstupom 2:25 min za celkovým víťazom.

Špecialista na preteky Tour Down Under Greipel v nedeľu pridal osemnásty etapový triumf v Južnej Austrálii, v práve skončenom ročníku ovládol prvú a poslednú etapu. V klasickom šprintérskom závere Greipel zaútočil spoza Sagana a doslova v posledných metroch sa dostal pred Ewana. Sagan nemal potrebnú rýchlosť na víťazstvo. Trojnásobný a úradujúci majster sveta však v Južnej Austrálii ovládol bodovaciu súťaž a pripísal si tam po prvý raz aj etapové víťazstvo. V neznesiteľnom teple triumfoval v 4. etape s cieľom v Uraidle.

"Aj v posledný deň bolo veľmi teplo. Počas etapy sa nám darilo napĺňať náš plán, spolujazdci ma chránili a dobre ma pripravili na finále v očakávanom hromadnom šprinte. Bol to dobrý šprint, ale nie natoľko, aby to stačilo na víťazstvo. Celkovo to boli pre mňa vydarené preteky. Konečne som vyhral na Tour Down Under etapu a získal prvýkrát zelený dres. Chcem vyzdvihnúť aj obetavosť a excelentnú tímovú prácu. Bol to dobrý štart v novom roku," uviedol Peter Sagan na webe tímu Bora-Hansgrohe. "Bol to dobrý týždeň pre Petra Sagana aj celý tím Bora-Hansgrohe. Z poslednej etapy na rýchlom okruhu v Adelaide sme napokon vyťažili tretie miesto, čo tiež nie je zlé. Po tomto úvode sezóny sa optimisticky dívame do ďalších pretekov," skonštatoval športový riaditeľ Bora-Hansgrohe Patxi Vila.

Slovenský rýchlik Peter Sagan v práve skončenej edícii pretekov TDU päťkrát figuroval v najlepšej päťke etapového poradia, čo sa nepodarilo žiadnemu z jeho konkurentov. Okrem víťazstva si pripísal aj dve tretie, jedno štvrté a jedno piate miesto. Sagan zvíťazil aj pred týždňom v kritériu People´s Choice Classic, ktoré bolo pre neho vstupom do novej sezóny, ale jeho výsledky sa nerátali do klasifikácie TDU a preteky nemali ani oficiálny charakter.

V záverečný deň Tour Down Under organizátori pripravili kritérium na 90 km v Adelaide. Cyklisti absolvovali v uliciach tohto mesta 20 okruhov po 4,75 km. V úniku sa ocitlo trio Truls Korsaeth (Astana), Laurent Didier (Trek Segafredo) a Logan Owen (EF Education First Drapac p/B Cannondale), neskôr bola vpredu dvojica Ben O´Connor (Dimension Data) - Logan Owen, ale podľa predpokladov ani jeden z nich nevydržal vpredu do etapovej koncovky. Ako posledný to vzdal Američan Owen dve kolá pred koncom a potom sa odohral klasický šprintérsky záver. Tentoraz v ňom nechýbal žiadny z favoritov a Nemec Greipel prakticky až na cieľovej čiare zdolal domáceho favorita Ewana, ktorý predviedol zbytočne dlhý špurt. Sagan jazdiaci v tmavozelenom drese lídra bodovacej súťaže sa dlho držal na dobrej pozícii, ale v samom závere mu v porovnaní s Greipelom chýbala rýchlosť.

Ďalšie články
Reklama
Reklama